A EuroHound-ról

Ahol a hibridek a legjobbak II.

Az európai nyílt versenyeken már a '90-es évek elején is sok pointer keveréket lehetett látni különböző csapatokban, de ezek a fogatok nem értek el igazán átütő sikereket, azaz nem voltak képesek megverni a legjobb alaszkai huskykat a sprintpályákon. A legelső alaszkai husky is, amely Magyarországra került, egy olyan cseh mushertől származott, aki a szóban forgó kant pointerekkel való keresztezésekhez használta - keverékcsapatával elért eredményeit ismerve akkor nem sok sikerrel. Tehát a kísérletezés, az útkeresés a versenykutya-tenyésztésben már évekkel korábban is érezhetően jelen volt, jóval azelőtt, hogy Egil Ellis Mike-ja megszületett volna.

Read more

  /  Permalink  /  

Kutyaszánnal Európa tetején

Korán reggel indulunk 64 kutyával az utánfutónkban. December van, és ilyenkor a sarkkörön túl, rövidek a nappalok. Valójában a Nap délben sem emelkedik a horizont fölé, és a nappali szürkület alig enged látni valamit a tájból. Úti célunk Európa teteje, a Skandináv félsziget északi része, hogy szánhúzókutyákat készítsük föl egy hosszú versenyre.

A Finnmarkslopet Európa egyik legnagyobb, és minden bizonnyal a leghosszabb távú kutyaszánversenye. 1000 km a skandináv félsziget legészakibb területein, a Finnmark plató tundra videkén. Talán az egyetlen hozzá mérhető Európában a La Grand Odyssee, a ma már legendának számító Alpirod hagyományait és valamikori pályáit követő nagy verseny, amely megközelíti ugyan ezt a távot, de valójában szakaszokból áll. A versenyzőknek többször kell össze pakolniuk, hogy a verseny egy újabb szakaszára utazzanak. Ezzel szemben a Finnmark verseny az alaszkai versenyekhez hasonlóan egy szakaszból áll.

Read more

  /  Permalink  /  

Az Alaszkai Husky

This is an article I wrote about the origin of Alaskan Husky and was published in a dog magazine in Hungary. It is in Hungarian.

A legtöbb ma ismert kutyafajta kialakulásában a tenyésztőik által folytatott szelekció játszotta a főszerepet. Az általuk kiemelt tulajdonságok rögzítése, ill. megőrzése volt a célja e kutyafajták "fajtatisztán" tenyésztésének, sokszor évszázadokon keresztül.

Az így kialakult fajták kedvelői a 1800-as évek végétől Angliából terjedő divatnak köszönhetően tenyésztői klubokba szerveződtek és fajtastandardokat hoztak létre, miközben a kutyafajták eredeti célra való használata lassan háttérbe szorult. Akadtak azonban olyan tenyésztők is, akik - bár közülük páran tettek bizonytalan lépéseket ebbe az irányba - végül mereven elzárkóztak az általuk tenyésztett fajta tulajdonságainak standardban való rögzítésétől. Nem véletlen, hogy ez olyan fajták esetében történt meg, ahol a tenyésztés célja napjainkban is a használhatóság és teljesítmény.

Read more